|
|
за Котел |
Град Котел, с население 7 хил. жители, е разположен в живописна котловина в източна Стара планина на височина 550 м. Високи и трудно проходими ридове и пропасти обграждат града от всички страни.
Котел не е само място с величествена природа, свеж въздух и чисти планински води, но и важно културно историческо средище. Наричат го "Твърдина на българския дух" и "Люлка на Възраждането". Градът води началото си от XIV в., когато в него се заселват жителите на разрушените от турците околни крепости. През XVII - XVIII в. градът става богат занаятчийски център със силно развита промишленост. Котел е родно място на цяла плеяда велики българи, оставили трайна следа в историята на България - Софроний Врачански, Неофит Бозвели, Гавраил Кръстевич, Алеко Богориди, Стефан Богориди, Петър Берон, Георги Сава Раковски.
Градът е важен стопански, книжовен и културен център на България по време на Възраждането. Котел е град с красиви архитектурни образци от късното Възраждане и един от най-важните центрове на килимо-тъкаческото изкуство.Богатата история, възрожденската архитектура и красивата планинска околност, привличат в този живописен планински град множество чуждестранни и български туристи.
Днес Котел е известно курортно градче с множество запазени възрожденски сгради - голям Природонаучен и Етнографски музеи, Мавзолей на Г. С. Раковски и музей на възрожденците от Котленския край.
Нека споменем и Националното Музикално Училище за Фолклорни Изкуства и Танци, "Филип Кутев" с което градът ни се гордее.
|
|